جی پی اس (GPS) چیست ؟

سیستم مکان نمای جهانی (GPS) یک ابزار دقیق مسیریابی و ردیابی است. امروزه کاربردهای علمی و تجاری پیدا کرده است. GPS برای موقعیت یابی (ردیابی) و مسیریابی هواپیماها اتومبیلها و کشتی ها ودر کل تعیین موقعیت و مسیریابی کلیه فعالیتی هایی که در فضاهای بیرونی انجام می گیرد استفاده می شود. در جوامع علمی نیز علومی مثل زمین شناسی، هواشناسی و زلزله شناسی از جی.پی.اس بهره می گیرند.

avl

 

نحوه عملکرد جی پی اس چگونه است؟

ماهواره‌های جی پی اس ، در مدارهای دقیق هر روز ۲ بار به‌دور زمین می‌‌گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می‌کنند. گیرنده‌های جی‌پی‌اس این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می‌کنند. در واقع گیرنده زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می‌‌کند. از اختلاف این دو زمان، فاصله گیرنده از ماهواره تعیین می‌‌گردد. این عمل را با داده‌های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می‌کند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با تقریب ناچیز معین می‌‌کند.

 

نحوه عملکرد یک سیستم ردیابی خودرو چگونه می باشد؟

به هر کدام از دستگاه های ردیابی، یک آنتن جی پی اس، متصل است. آنتن جی پی اس مختصات جغرافیایی و سرعت خودرو  را محاسبه کرده و دستگاه اطلاعات مذکور را از طریق سیستم های مخابراتی به سرور های جمع آوری اطلاعات ارسال می کند و نرم افزارهای کاربری اطلاعات جمع آوری شده را به طور قابل استفاده ای به کاربر منتقل می کند

ردیاب شخصی چیست؟

ردیاب شخصی ، دستگاهی است که به بوسیله آن میتوانید شخص مورد نظر خود را ( کودک ، سالمند ، کارمند و … ) را ردیابی کنید.این دستگاه دارای باتری داخلی میباشد و ۲۴ ساعت شارژ را در خود نگه میدارد. دستگاه های ردیاب شخصی همانند یک تلفن همراه عمل کرده و قابلیت برقراری تماس صوتی  و یا ارسال پیغام اضطراری را دارا میباشند.